Co jeść, żeby dobrze działała pamięć, koncentracja i kreatywność?

Acetylocholina (Ach) → związek należący do neuroprzekaźników pobudzających, neurotransmiter nauki i pamięci, nazywany też takim „pedałem gazu” dla umysłu 😃 Kojarzony przede wszystkim z pamięcią i koncentracją.

  • Chociaż do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest niezbędna codziennie, nasz organizm zazwyczaj radzi sobie z jej produkcją.
Kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten fantastyczny związek? 🤩
  • Przede wszystkim w okresach dużego przeciążania, szczególnie w sferze intelektualnej.
  • Jej niedobory mogą objawiać się roztargnieniem, problemami z zapamiętywaniem, trudnościami w nauce i mniejszą kreatywnością.
Acetylocholina powinna się przede wszystkim nam kojarzyć z koncentracją, zapamiętywaniem, kojarzeniem faktów, ale również kreatywnością.
Jak zadbać o prawidłowy poziom acetylocholiny w organizmie? 🧐

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co jest niezbędne do produkcji acetylocholiny.

  • Jej głównym prekursorem jest cholina (która częściowo jest produkowana w organizmie, a częściowo trzeba ją dostarczać z pokarmem)
→ Aby zadbać o prawidłową ilość choliny, jedz takie produkty jak jajka, nasiona roślin strączkowych (fasola, groch), ryby, mięso czy orzechy.
→ Dodatkowo, jeśli uprawiamy sport, powinniśmy zadbać szczególnie o dietę bogatą w cholinę (ponieważ mięśnie zużywają acetylocholinę podczas wysiłku).
  • Produkty, które mogą obniżać wydajność produkcji naszej acetylocholiny to alkohol, nadużywanie kawy (nie picie w umiarkowanych ilościach 😅☕️), długotrwała, wysoka obróbka termiczna dań (np. smażenie na głębokim oleju, pieczenie – może prowadzić do rozłożenia się choliny).
To jest podstawa. Dodatkowo, aby zwiększyć wchłanianie choliny warto zwrócić uwagę na źródła witaminy B12 w codziennym żywieniu. Naturalnie są to produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, mleko i produkty mleczne, jajka. (W przypadku diety wegańskiej i często również wegetariańskiej niezbędna jest suplementacja).
  • Efektywną produkcję acetylocholiny wspomagają jeszcze między innymi takie witaminy jak witamina B1 (tiamina) i witamina B5 (kwas pantotenowy), co oznacza, że dodatkowo warto zadbać o codzienne spożycie produktów zbożowych (a najlepiej pełnoziarnistych i bez dodatku cukru, czyli drożdżówka raczej odpada 😃).
  • Warto zwrócić uwagę na L-karnitynę. Jest to związek, który również przyczynia się do optymalnej produkcji acetylocholiny. Znajduje się głównie w produktach zwierzęcych – mięsie, rybach i nabiale. Ale jest też dobra wiadomość dla wegetarian, a jeszcze lepsza dla wegan! 😋🌱 L – karnityna jest produkowana w organizmie z aminokwasów: lizyny i metioniny. Jeżeli z jakiś powodów (zdrowotnych, kulturowych, etycznych) ograniczamy produkty odzwierzęce w diecie, wzbogaćmy naszą codzienną dietę w źródła tych aminokwasów. Spore ilości lizyny znajdują się w nasionach roślin strączkowych (soja, fasola soczewica, groch, ciecierzyca), pistacjach, pestkach dyni, nasionach słonecznika czy płatkach owsianych. Z kolei źródłem metioniny są głównie produkty zbożowe, nasiona i orzechy.